Zielona Flaga

„Zielona Flaga” jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie – Zieloną Flagę.
Eco-Schools – jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni 
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. 

 

Nasze inicjatywy:

Warsztaty ekologiczne dla dzieci

„Edukacja ekologiczna w ostatnich latach stała się jedną z ważniejszych dziedzin w życiu każdego człowieka. Powodem takich działań jest ciągle narastająca dewastacja przyrody: zanieczyszczenie lasów, gleby, zatruwanie powietrza i wody, a co za tym idzie – potrzeba jej ochrony. Wobec takiego zagrożenia naszej planety nie można pozostać obojętnym, należy dążyć do powstrzymania dalszej dewastacji przyrody, do ochrony środowiska, szanowania własnego zdrowia i życia.

 

Edukacja ekologiczna jest przede wszystkim:

  • zdobywaniem wiedzy o środowisku,
  • edukacją w środowisku poprzez bezpośredni kontakt,
  • edukacją dla środowiska, czyli przygotowaniem do odpowiedzialnego działania na rzecz ochrony przyrody

Celem warsztatów ekologicznych było to aby dzieci:

-zrozumiały skutki niewłaściwego zachowania się w środowisku,

-poznały rolę i znaczenie ochrony środowiska,

-operowały słownictwem wzbogaconym o treści ekologiczne,

-brały odpowiedzialność za stan środowiska przyrodniczego,

-segregowały odpady do odpowiednich pojemników, oszczędzały wodę, zwracały uwagę na stan powietrza

 

W dniu 21 marca 2018r. w Dzień Wiosny odwiedziła nasze Przedszkole – Kolorowa Kraina Pani Kornelia Cypryjańska z Centrum Edukacyjnego Ekolandia.edu. Pani Kornelia poprowadziła dla grupy Sówek oraz grupy Motylków i ich Rodziców warsztaty ekologiczne.

Podczas warsztatów zostały Dzieciom przekazane cenne informacje z zakres edukacji ekologicznej. Pani Kornelia opowiedziała o tym jak należy prawidłowo segregować odpady – gdzie wrzucić przeterminowane leki, zużyte baterie czy też starą lodówkę, pralkę czy mikrofalówkę. Jak można oszczędzać wodę, co zrobić gdy się zauważy że ktoś wrzuca do pieca śmieci, oraz co magicznego dają nam drzewa i dlaczego warto je sadzić. Na te i wiele więcej kwestii dotyczących prawidłowych zachowań w środowisku uzyskaliśmy odpowiedzi.

Warsztaty trwały około 90 minut. Każde dziecko po warsztatach dostało miłe niespodzianki (magnesy, pudełka na baterie, ekologiczne książeczki, oraz odblaskowy, ekologiczny worek na buty – które mogły sobie same zaprojektować). Na pamiątkę każda grupa otrzymała podziękowanie, które ma dzieciom przypominać o warsztatach ekologicznych.

Podczas warsztatów dzieci nie tylko słuchały pogadanki na temat ochrony środowiska, ale również brały aktywny udział w różnych grach i zabawach. Dzieci układały ekologiczną piramidę, grały w autorską grę stworzoną przez Panią Kornelię z wykorzystaniem plastikowych nakrętek, tworzyły ekologiczne torby.

Do wspólnej zabawy zachęciliśmy też rodziców oraz rodzeństwo naszych dzieci z grupy Motylków.

Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i mamy nadzieję ,że przekazana wiedza z zakresu ekologii i środowiska rozbudzi w dzieciach i ich rodzicach chęć troski o stan przyrody.”

The gallery was not found!